Choć mamy na razie środek wakacji, to niebawem każdy rodzic będzie musiał zmierzyć się z misją zaopatrzenia swojego dziecka we wszystkie niezbędne przybory i książki do szkoły. Zadanie wydaje się być na pozór łatwe, ale czy na pewno wiesz, czym jest idealnie dobrana wyprawka do szkoły, która przy okazji nie odciśnie się mocno na domowym budżecie? Sprawdź naszą checklistę i wybierz to, co tak naprawdę jest potrzebne Twojemu dziecku.
Wyprawka do szkoły – czy to dla pierwszaka, czy to dla licealisty zdaje się nie mieć końca. Ogromny wpływ na nasze decyzje zakupowe mają też równocześnie kaprysy dziecka oraz marketing prowadzony przez producentów i sprzedawców. Lawina kolorowych, multifunkcyjnych flamastrów, okładki zeszytów z podobiznami idoli nastolatków, wszelkie elektroniczne gadżety – można stracić głowę i mnóstwo pieniędzy. Poniżej podpowiadamy, co w takiej wyprawce powinno się znaleźć i będzie na pewno służyło dziecku podczas dwóch semestrów w szkole.
- Podręczniki i ćwiczeniówki – podstawowe źródło wiedzy dla ucznia, zaraz po nauczycielu. Tej pozycji nie da się ominąć. Książki mogą być nowe, ale równie dobrze można odkupić używane od starszych kolegów lub w antykwariacie. Oferty książek z drugiej ręki są również na portalach sprzedażowych. W przypadku ćwiczeniówek można je skopiować, odkupić i wygumować zawartość lub zainwestować w całkiem nowe egzemplarze.
- Zeszyty – muszą się pojawić w wyprawce do szkoły i o tym dobrze wie każdy rodzic. Ile zeszytów kupić? Na pewno tyle, ile jest przedmiotów. W przypadku języka polskiego, czy też matematyki, dobrze, żeby zeszyty były grubsze oraz zrobić ich zapas. Na pewno dziecko będzie w nim zapisywać sporo notatek. W przypadku młodszych dzieci 32-kartkowy zeszyt wystarczy, jednak dzieci od 4 klasy, przez gimnazjum aż po szkołę średnią na pewno docenią wygodę grubszego zeszytu min. 60-kartkowego. Większość zeszytów szkolnych do zeszyty w kratkę. W przypadku pojedynczych przedmiotów dzieci korzystają też z zeszytów w linie i czystych. Zwróć uwagę na to, że dzieci w najmłodszych klasach używają zeszytów w 3 linie, starsze w 1, a do muzyki kupuje się zeszyt w pięciolinię. Zawsze warto zapytać nauczycieli lub dyrekcji, jakie zeszyty będą potrzebne do danego przedmiotu, żebyśmy wiedzieli jak skompletować poprawnie wyprawkę do szkoły. Z praktycznego punktu widzenia im starsze dziecko, tym wygodniej mu będzie korzystać z twardszej okładki zeszytu. Pamiętaj o tym na zakupach.
- Plecak/tornister – wszelkie książki, zeszyty i akcesoria muszą być w czymś przenoszone, a do tego nada się nic innego jak odpowiedni plecak. Tutaj warto poświęcić dłuższą chwilę przy wyborze i kupić taki, który będzie pojemny, dopasowany do rozmiarów dziecka, nie za ciężki i mieszczący się w naszym budżecie. Warto zwrócić uwagę na ten element wyprawki do szkoły, ponieważ ma on realny wpływ na postawę i zdrowie kręgosłupa dziecka. Obejrzyj różne wersje tornistrów. Na rynku są również takie, których nie zakłada się na plecy, a jedynie przewozi ze sobą jak walizkę na długiej rączce.
- Buty na zmianę – buty do szkoły to jedna z ważniejszych pozycji na liście, jeśli nie najważniejsza. Niezależnie od budżetu, który możesz na ten zakup poświęcić, pamiętaj żeby buty były wygodne, idealnie dopasowane (dziecko będzie w nich ćwiczyć na zajęciach w-f), z miarę nieprzemakalne, z warstwą antypoślizgową. W przypadku młodszych dzieci dobrze sprawdzi się zapięcie na rzepy. Pamiętaj, żeby wyposażyć dziecko również w worek na buty, jeśli będzie je zabierać ze sobą codziennie do domu lub jeśli w szkole nie ma szafki, a jedynie same wieszaki.
- Strój sportowy – w wyprawce do szkoły powinien się koniecznie znaleźć strój na W-F. biały t-shirt i czarne lub granatowe spodenki to absolutna klasyka, ale oczywiście ostateczny wybór będzie zależał od gustu małego sportowca i aktualnych trendów w przypadku starszych dzieci i nastolatków. Najważniejsze, żeby strój był zgodny z wymogami szkoły, wygodny dla dziecka, z dobrych, oddychających materiałów. Niektóre szkoły prowadzą również zajęcia na basenie. Nie zapomnij o stroju kąpielowym (najlepiej jednoczęściowym, sportowym) lub kąpielówkach, czepku i ręczniku, gumowych klapkach na basen i jakimś kosmetyku do mycia (najwygodniejszy będzie żel 2w1). Wygodnie będzie, jeśli dziecko będzie miało taką wyprawkę na basen w osobnej torbie lub worku. możesz również dołączyć mu do takiego worka foliową reklamówkę do której będzie mogło wrzucić mokre rzeczy.
- Przybory szkolne – nieskończona jest liczba obecnych na rynku szkolnych gadżetów, ale na pewno w piórniku (o którym też musisz pamiętać) przyda się pióro lub długopis, ołówek, gumka, temperówka, korektor lub zmazik, nożyczki, klej, kolorowe pisaki lub zakreślacze, linijka. Starsze dzieci na pewno skorzystają z cyrkla i kolorowych długopisów. Młodsze, które mają jeszcze plastykę powinny być też wyposażone w plastelinę, farby, 2-3 pędzelki do farb, kredki, blok rysunkowy i techniczny, kolorową bibułę, pastele, papier kolorowy.
- Pojemniki na drugie śniadanie – wyprawka do szkoły obejmuje również praktyczne pojemniki do przechowywania jedzenia: kanapki, placuszki, przekąski wyglądają i smakują lepiej, gdy nie leżą przez kilka godzin przygniecione książkami na dnie plecaka. Dodatkowo można pomyśleć o bidonie na napoje, które dziecko może przynosić z domu lub butelkę filtrującą, dzięki temu zawsze będzie miało coś do picia pod ręką.
Kiedy najlepiej jest rozpocząć kompletowanie szkolnej wyprawki? Na pewno nie na ostatnią chwilę! Wszelkie akcesoria plastyczne, czy strój sportowy, buty, worek można kupować nawet przez kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Na ostatnie tygodnie przed 1 września zostaw sobie zakup podręczników i zeszytów. Orientacyjny koszt wyprawki do szkoły to łącznie ok 1000 zł, jednak zawsze można zredukować ten koszt kupując książki z drugiej ręki, sprawdzając różne promocje i akcje specjalne oraz oczywiście sprawdzając, czy w biurku dziecka nie zostały jakieś artykuły z poprzedniego sezonu.
Poniżej checklista na zakupy:
- podręczniki i ćwiczeniówki
- plecak
- buty na zmianę
- worek na buty
- zeszyty
- strój na w-f (koszulka, spodenki, opcjonalnie gumka do włosów) / strój na basen (kostium kąpielowy/kąpielówki, klapki basenowe, czepek, żel do mycia, ręcznik, opcjonalnie gumka do włosów)
- przybory według zapotrzebowania: piórnik, kredki ołówkowe, kredki pastelowe, farby plakatowe, akwarele, pędzelki do farb, klej, nożyczki, plastelina, blok rysunkowy, blok techniczny, papier kolorowy, bibuła, korektor/zmazik, ołówek, temperówka, długopis/pióro, opcjonalnie naboje do pióra, pisaki, zakreślacze, linijka, ekierka, cyrkiel
- pojemnik na drugie śniadanie
- bidon/butelka filtrująca
Teraz już wiesz, co powinno się znaleźć w wyprawce do szkoły. Skompletuj ją dla dziecka z głową, korzystając z dostępnych promocji, rozkładaj zakupy w czasie, obserwuj, czy nie możesz liczyć na jakieś rządowe dofinansowanie do zakupu podręczników. Na pozór duży wydatek może być delikatniejszy dla naszego portfela, jeśli tylko dobrze rozłożymy do w czasie.