Dodatkowa warstwa ochronna kabli i przewodów ma duże znaczenie, wszak główne elementy każdej instalacji elektrycznej, ale i nie tylko, podatne są na oddziaływanie zróżnicowanych czynników. W celu ich ochrony warto sięgnąć po rurki termokurczliwe. Jakie mają zastosowanie? W jaki sposób działają? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Jakie zastosowanie mają rurki termokurczliwe?
Nie ulega wątpliwości, że kable i przewody to elementy wrażliwe na oddziaływanie różnorodnych czynników przyczyniających się choćby do uszkodzeń mechanicznych. Problemem są również ciecze, substancje chemiczne, a nawet kurz. Dlatego też tak ważne jest ich zabezpieczenie, w czym pomagają m.in. rurki termokurczliwe. Można je wykorzystać do następujących zadań:
– izolowanie kabli i przewodów przed oddziaływaniem ciepła,
– tworzenie uszczelnień chroniących przed wilgocią.
– tworzenie bariery przed chemikaliami,
– oznaczanie kabli w celu ich łatwiejszej identyfikacji,
– zespalanie przewodów,
– poprawianie estetyki kabli.
Jak zatem widać, rurki termokurczliwe to wielozadaniowe akcesoria, a o możliwościach ich wykorzystania decyduje przede wszystkim sposób wykonania.
Jak działają rurki termokurczliwe?
W produkcji rurek termokurczliwych stosuje się usieciowany polietylen. Materiał poddany działaniu zwiększonej temperatury zostaje skurczony. Tym samym otrzymuje identyczny kształt, co zabezpieczane kable i przewody. Wobec tego podczas użycia osłon konieczne jest ich podgrzewanie m.in. przy pomocy zapalniczki lub podgrzewacza, aż od momentu, gdy pojedyncza rurka obejmie izolację kabla.
Najważniejsze, aby rurki termokurczliwe były dopasowane pod względem rozmiarów i średnicy. Każda z nich posiada dwie wielkości. Jedna to wartość średnicy przed podgrzaniem, natomiast druga – po podgrzaniu.
Poznaj pozostałe kryteria wyboru rurek termokurczliwych
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze rurek termokurczliwych? Duże znaczenie ma współczynnik kurczliwości. Jeśli rurka posiada stosunek 2:1, jest w stanie skurczyć się o połowę. Z kolei w przypadku współczynnika 3:1 zostanie zmniejszona o jedną trzecią średnicy.
Warto sprawdzić, czy akcesoria zawierają klej. Pomaga tworzyć solidne uszczelnienia, odznaczające się odpornością na działanie wody. To ważne, jeśli zabezpieczane przewody umiejscowione są w wilgotnym miejscu. Natomiast chcąc oznaczyć kable, co ułatwi ich rozpoznawanie, przydadzą się zróżnicowane kolory rurek.