Spawarki inwertorowe należą do najpowszechniej wybieranych w gronie urządzeń spawających. Na ich popularność wpływa przede wszystkim możliwość wszechstronnego zastosowania. Charakterystyczne dla nich jest też zaawansowanie technologiczne, które odróżnia je od starszych modeli. Sprawia to, że równie chętnie sięgają po nie fachowcy, co domowi majsterkowicze.
Do czego służą spawarki inwertorowe?
Spawarki inwertorowe mogą pracować ze wszystkimi rodzajami elektrod spawalniczych. Dzięki temu równie dobrze sprawdzają się do zespalania stalowych elementów, metali nieżelaznych oraz innych materiałów, np. tworzyw sztucznych. Z tego powodu znajdują zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu.
Spawarka inwertorowa – wady i zalety
Najważniejszym atutem spawarek inwertorowych jest ich wszechstronność. Wśród ich zalet należy wymienić także: energooszczędność, odporność na uszkodzenia i bardzo krótki czas chłodzenia. Cenione są również za kompaktowe wymiary, niską wagę i możliwość pracy z agregatem prądotwórczym, dzięki czemu są mobilne i umożliwiają pracę w wybranym miejscu. Co ważne – spawy wykonane z ich pomocą odznaczają się wysoką jakością.
Czy oznacza to, że spawarki inwertorowe pozbawione są wad? Niestety nie. Część użytkowników narzeka na trudności w ich obsłudze. Wśród minusów wymieniane są również ich ceny. Jednak biorąc pod uwagę ich możliwości zastosowania i niską awaryjność, nie wydają się wygórowane.
Podział spawarek inwertorowych
W sklepach z elektronarzędziami, takich jak Eka-techniczny, wśród spawarek inwertorowych można znaleźć modele w trzech wersjach. Warto więc wiedzieć, czym się charakteryzują:
– spawarki inwertorowe TIG – spawanie odbywa się z wykorzystaniem elektrody niskotopliwej, dzięki czemu możliwe jest zespolenie elementów ze stali wysokotopliwej oraz aluminium;
– spawarki inwertorowe MMA – dedykowane do użycia z tzw. elektrodami otulonymi, praca z nimi jest czasochłonna i dość skomplikowana;
– spawarki inwertorowe MIG/MAG – to uniwersalne urządzenia stworzone do łączenia rozmaitych materiałów, najczęściej wykorzystywane są w profesjonalnych zakładach, ponieważ przeznaczone są do pracy w osłonie gazowej.
Kupując pierwszą spawarkę, czyli parametry warte uwagi
Stojąc przed wyborem spawarki inwertorowej, należy zwrócić uwagę na dokładnie te same kryteria, co podczas zakupu tradycyjnej spawarki. Przede wszystkim na:
– cykl pracy,
– rodzaj zasilania,
– klasę obudowy,
– średnicę i rodzaj elektrody,
– wagę i mobilność,
– funkcje dodatkowe, np. arc force, hot start, anti stick czy VRD.
Przed podjęciem decyzji warto dobrze przemyśleć przyszłe przeznaczenie spawarki oraz częstotliwość jej używania. W razie większych problemów zawsze można skorzystać z pomocy doświadczonych sprzedawców.