Myszy w domu to spory problem. Gryzonie te wyjadają zapasy i robią dziury w elewacji. Dodatkowo mogą przenosić wiele groźnych chorób. Dlatego nie należy pozostawać w tym przypadku bezczynnym. Jeśli w domu pojawią się te szkodniki, trzeba od razu przystąpić do działania. Po jakie pułapki na myszy warto sięgnąć?
Tradycyjne pułapki na myszy
Tych urządzeń chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Na rynku obecne są od bardzo dawna. Również i dzisiaj z ich zakupem nie ma większego problemu. Dostępne są m.in. w ofercie sklepu internetowego https://sklepinsekt.pl/pl/c/Pulapki-na-myszy/16.
Konstrukcja klasycznych pułapek na myszy jest banalnie prosta. Tworzy je podkładka np. drewniana i metalowa sprzączka. Zwabiona mysz podchodzi do przynęty i porusza sprężynką. Powoduje to błyskawiczne zatrzaśnięcie się metalowej ramki. Gryzoń na ogół od razu ginie. Takie pułapki są bardzo skuteczne, ale jedynie w przypadku myszy. Szczury i nornice są dla nich za duże.
Co wykorzystać jako przynętę w takie pułapce? W kreskówkach jest to zazwyczaj ser, ale o wiele lepiej sprawdza się mięso np. kawałek boczku lub kiełbasy. Klasyczne pułapki na myszy są tanie, co jest ich dodatkową zaletą.
Żywołapki na myszy – czym się charakteryzują?
Są na rynku dostępne pułapki na myszy, które gryzoniom nie robią żadnej krzywdy. Mowa tutaj o żywołapkach – chwytaczach. To rozwiązanie humanitarne, a przy tym takie pułapki sprawdzają się także w przypadku szczurów czy nornic.
Podstawowym atutem żywołapek jest to, że są one w 100% bezpieczne dla zwierząt oraz człowieka. Nie ma możliwości, aby gryzoń zrobił komuś krzywdę, gdy znajduje się w środku. Można go spokojnie wynieść i wypuścić z dala od domu. Takie pułapki na myszy to urządzenia wielokrotnego użytku. Ich cena jest dość zróżnicowana, bo sporo zależy wielkości czy materiału wykonania chwytaczy.
Pułapki na myszy, a może jednak trutka?
Oczywiście nie zawsze trzeba sięgać po pułapki na myszy, aby pozbyć się tych gryzoni. Alternatywnym rozwiązaniem są popularne trutki. To środki chemiczne, które trują myszy od środka, powodując ich śmierć. Często zawierają dodatkowo specjalne substancje mumifikujące. Dzięki temu martwe myszy zasuszają się, a nie gniją.
Trutki na gryzonie sprawdzają się doskonale przede wszystkim wówczas, gdy szkodników jest naprawdę dużo. Wtedy trudno jest je wytępić przy pomocy zwykłych pułapek na myszy. Trzeba jednak uważać, aby do trucizny nie miały dostępu dzieci czy zwierzęta domowe.