Drewno to z pewnością jeden z najszlachetniejszych materiałów stosowanych we wnętrzach – jest naturalne i ponadczasowe, a do tego wprowadza do pomieszczenia przytulność i elegancję. Nic więc dziwnego, że wielu osobom marzą się wykonane z niego podłogi. Zastanawiasz się, czy to dobry wybór? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jakie zalety mają drewniane podłogi, a także podpowiemy Ci, na jakie warto postawić.
Zalety podłóg drewnianych – z czego wynika ich popularność?
Choć wyjątkowe walory wizualne i ponadczasowa stylistyka to niewątpliwie jedne z największych atutów drewnianych podłóg, to trzeba zaznaczyć, że nie są to atuty jedyne. Otóż znaczącą zaletą posadzek z drewna jest także ich trwałość – to bez wątpienia inwestycja na lata. Lite deski znakomicie radzą sobie z obciążeniami i są bardzo odporne na złamanie, a przy odpowiedniej pielęgnacji także upływ czasu. Co również istotne, drewniane podłogi w razie potrzeby można poddać renowacji. Odświeża to wygląd posadzki, a także pozwala pozbyć się ewentualnych rys i plam.
Podłogi z drewna cenione są również za ciepło, bowiem ich struktura doskonale odseparowuje zimne podłoże, a powierzchnia jest przyjemna w dotyku – to jeden z powodów, dla których drewno znacznie przewyższa także popularne, ceramiczne płytki. Ten wyjątkowy, naturalny materiał doskonale współpracuje też z temperaturą i wilgocią, tworząc we wnętrzu sprzyjający dobremu samopoczuciu klimat. To jednak jeszcze nie wszystko – podłogi drewniane charakteryzują się antystatyczną powierzchnią, a zatem nie sprzyjają powstawaniu alergenów, a tym samym są w pełni bezpieczne dla alergików i dzieci.
Jak wybrać odpowiednią podłogę drewnianą?
Wybór drewnianej podłogi to inwestycja, którą warto odpowiednio przemyśleć. Jeżeli chcesz, by posadzka doskonale spełniała swoje funkcje i cieszyła Twoje oko dobrą kondycją długie lata, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, a mianowicie:
– rodzaj drewna – poszczególne gatunki drewna mogą znacząco różnić się parametrami, a tym samym także trwałością i odpornością na uszkodzenia. Do szczególnie polecanych rozwiązań należą twarde gatunki, czyli np. dąb lub jesion;
– wykończenie – podłogi drewniane mogą być wykończone na różne sposoby. To właśnie od tego zależą w dużej mierze ich właściwości, trwałość, wygląd, a także sposób pielęgnacji. Możesz spotkać się np. z drewnem naturalnym, które zwykle trzeba dodatkowo zabezpieczyć. Na rynku dostępne są także podłogi olejowane – są umiarkowanie zabezpieczone przed uszkodzeniami i wilgocią, a do tego prezentują się bardzo gustownie, ale wymagają regularnej konserwacji. Jeżeli zależy Ci na trwałości i doskonałym wyglądzie posadzki przez lata, Twoją uwagę powinny zwrócić podłogi drewniane lakierowane – lakier zapewnia deskom najlepsze zabezpieczenie, choć może być problematyczny przy renowacji;
– renomowany producent – podłoga poddawana jest wielu wyzwaniom i intensywnej eksploatacji, dlatego warto zadbać o to, by była wykonana z wysokogatunkowych materiałów. Najlepiej postawić na posadzkę cieszącego się dobrymi opiniami producenta, np. firmy WoodGate, której produkty znajdziesz chociażby w e-sklepie Oto Wnętrze: https://otownetrze.pl/podlogi-drewniane – to punkt, w którym możesz negocjować ceny, co jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż zakup tańszej podłogi gorszej jakości. Słabe gatunkowo deski prawdopodobnie szybko się zniszczą, dlatego lepiej ich unikać nawet wtedy, gdy kuszą atrakcyjną ceną;
– estetyka – ten aspekt to wbrew pozorom nie tylko odcień. Równie istotna jest także ewentualna obecność sęków czy też pęknięć.
Jak widzisz, wybór drewnianej podłogi to kwestia, nad którą warto się pochylić. Jeśli jednak odpowiednio dopasujesz posadzkę do swoich potrzeb i oczekiwań, na pewno będzie służyć Ci latami, wypełniając Twój dom przytulnym, a jednocześnie eleganckim klimatem.