Laptop obecnie stanowi jeden z podstawowych elementów naszego wyposażenia. To właśnie dzięki niemu możemy pracować z dowolnego miejsca, oglądać filmy czy śledzić nowinki z kraju i ze świata. Oczywiście laptopy dostępne na rynku różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale także i parametrami technicznymi. Na które z nich warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego sprzętu?
Ilość pamięci RAM w laptopie
Pierwszym parametrem, który trzeba uwzględnić przy wyborze urządzenia jakim jest laptop jest ilość wbudowanej pamięci RAM. Jest ona bowiem swoistym nośnikiem, na którym zawierają się informacje o działających w systemie programach, a także procesach. Jeśli więc zależy nam na tym, by nasz laptop działał szybko i bez zbędnych utrudnień, warto wybrać modele, które charakteryzują się jak największą liczbą pamięci RAM. Absolutnym minimum stają się urządzenia z 4 GB RAM, co jest wstanie zagwarantować dość płynną prace systemu. Niemniej jednak jeśli będziemy korzystać z bardziej zaawansowanych i wymagających programów, to poleca się laptop wyposażony w co najmniej 8GB. Na rynku są również dostępne modele z 12 GB RAM, dal graczy i grafików, którym zależy na imponującej wydajności. Warto wiedzieć, że laptopy zwykle mogą obsłużyć maksymalnie 64 GB RAM, więc przy pomocy dostępnych na rynku środków, można parametr ten rozszerzyć.
Karta graficzna w laptopie
Karta graficzna również jest niezwykle ważny parametrem, którego nie można pominąć przy zakupie urządzenia. To właśnie ona ma niebagatelny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu, a co więcej, im wyższe będą jej parametry, tym bardziej przyspieszy ona działanie laptopa. Karta graficzna musi być wystarczająca do przetworzenia naszej pracy. Niemniej jednak jeśli model, który jest już wbudowany i zintegrowany z laptopem, nie okazuje się wydajny, wówczas można taką kartę graficzną wymienić.
Dysk twardy w laptopie- który wybrać?
Wybierając laptop z pewnością musimy zwrócić także uwagę na jego dysk twardy. Obecnie najczęściej sprzęty wyposażane są w dyski:
- HDD
- SSD
- SSHD
Oczywiście różnią się one przede wszystkim ceną, a także szybkością i sposobem działania. Dyski twarde HDD są najstarszym rodzajem dysków talerzowych, który gwarantuje około 7200 obrotów na minutę. Ich największą zaletą jest niska cena. Z kolei dyski SSD są rozwiązaniem stosowanym w urządzeniach z wyższej półki. Są one pozbawione mechanicznych części i zapewniają niezwykle szybki dostęp do plików. Dodatkowo pracują one bezgłośnie i są niezwykle odporne na wysokie temperatury. Trzecim rodzajem dysku twardego jest dysk SSHD, który stanowi swoisty kompromis i łączy w sobie funkcje obu, wcześniej omówionych dysków. Niemniej jednak stosowany jest on jedynie w najbardziej zaawansowanych urządzeniach.
Jaki procesor do laptopa?
Procesor często nazywany jest sercem laptopa. To właśnie on zarządza wszystkimi zadaniami i operacjami w komputerze i odpowiada za jego wydajność. Obecnie najpopularniejsze są procesory Intel (seria Core), a także AMD. Jeśli zamierzamy wykorzystywać naszego laptopa jedynie do przeglądania sieci i oglądania filmów, z pewnością można wybrać tani i ekonomiczny procesor, który oznaczony będzie literą N na początku. Do pracy biurowej, która wymaga bardziej zaawansowanych operacji i wydajności, polecane są procesory z oznaczeniem U, zaś profesjonalni graficy i gracze komputerowi mogą wybrać pomiędzy procesorami z literą H, HQ, X lub HK. Są to najbardziej wydajne procesory, które z pewnością spełnią ich wymagania.