Komponenty w oświetleniu stanowiskowym stanowią jego najważniejszą część. Poniżej przedstawiamy więc tę kwestię w oparciu o oświetlenie w systemach wizyjnych oraz odmianę maszynową.

Oświetlenie do systemów wizyjnych

W systemach wizyjnych ma ono na celu oświetlenie badanych obiektów. Dzięki temu możliwe jest dokładne wyeksponowanie przedmiotu w taki sposób, aby najlepiej go uwidocznić względem tła. W automatyce przemysłowej najczęściej stosowane są kamery oraz mocne komputery przemysłowe, lub sterowniki PAC, przetwarzające rejestrowany obraz. Niestety jak pokazuje praktyka, prawidłowe ustawienie i dobranie źródeł światła nie jest proste i wymaga posiadania dość rozległej specjalistycznej wiedzy na ten temat. Sprawy z pewnością nie ułatwia też fakt, że oferta samych źródeł światła stale się powiększa. Najczęściej jednak w systemach wizyjnych spotkać możemy te bazujące na technologii LED.

W praktyce bardzo dobrze sprawdzą się tu tak zwane lampy obszarowe, które umożliwiają przełączanie światła ciągłego. Takie urządzenia są też przystosowane do zasilania z różnego rodzaju źródła napięcia. Dodatkowo mamy tu też do czynienia ze stałym poziomem intensywności światła z szerokim zakresem napięć.

Oświetlenie maszynowe i sygnalizacyjne

Oświetlenie maszynowe stosowane jest w celu zapewnienia właściwej widoczności. Z tego względu powinno zapewniać ono jednorodny i szeroki obszar oświetlania. Ważna jest również klasa ochrony IP67 pozwalającą uzyskać wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki środowiskowe występujące w trakcie pracy w przemyśle. Jego głównym przeznaczeniem są natomiast aplikacje przemysłowe, a szczególnie inżynieria ogólna. Bardzo dobrze sprawdza się do oświetlenia stanowisk pracy i szaf sterowniczych. A na jakie parametry zwrócić uwagę? Na pewno przydadzą się nowoczesne diody LED gwarantujące doskonałą efektywność i stosunkowo niski pobór energii. Dodatkowo oświetlenie stanowiskowe musi mieć też hermetyczną obudowę o wysokiej klasie ochrony. Warto też zwrócić uwagę na pozornie mało istotne elementy, jak prostota montażu, czy też sposób zasilania. Jak pokazuje bowiem praktyka w codziennej pracy, takie potencjalne drobnostki okazują się mieć bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowania.

Dowiedz się także o  Wynajem Pracowników z Ukrainy – Rozwiązanie Dostosowane do Wymogów Współczesnego Rynku

Oświetlenie stanowiskowe dobierz do potrzeb

Oferta oświetlaczy jest bardzo szeroka. Możemy tu znaleźć zarówno różnego rodzaju podświetlacze, oświetlacze punktowe, listwowe, pierścieniowe jak i wiele innych. Każdy z tych komponentów, chociaż ma podobne zastosowanie, to jednak nadaje się nieco do innych rozwiązań. Należy oczywiście też pamiętać o tym, że same lampy to jeszcze nie wszystko, gdyż istotnym elementem w projektowaniu oświetlenia na stanowisku pracy są też ich oprawy. Muszą się one charakteryzować nie tylko solidną konstrukcją, ale również odpornością na różne czynniki. Warto pamiętać też o tym, aby każdorazowo dobierać wszystkie poszczególne komponenty do występujących w danym miejscu potrzeb. Jest to szczególnie istotne w kontekście systemów wizyjnych, w których końcowy sukces jest w dużej mierze zależny właśnie od poprawnego doboru podsystemu oświetlenia.