Budowa domu bądź innych obiektów użyteczności publicznej to duża inwestycja, która wymaga profesjonalnej obsługi oraz specjalistycznych narzędzi. Co więcej, powszechnie wykorzystywane są wielkogabarytowe bryły szkła w obecnej, nowoczesnej architekturze. Szkło ważące około 1000kg nikogo już dziś nie dziwi. Jak w łatwy i bezpieczny sposób transportować tak ogromne szklane formy na budowie? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.
Zawiesia próżniowe – przyssawki do szkła
Zawiesia to specjalistyczne urządzenia, które cieszą się ogromnym uznaniem oraz wciąż rosnącą popularnością w branży budowlanej. Przede wszystkim są to urządzenia, które umożliwiają transport szkła w sposób niezawodny. Doskonale sprawdzają się na różnorodnych budowach, zarówno na etapie transportu, jak i montażu szkła. Przy ich pomocy możliwy jest przewóz szkła o wadze przekraczającej nawet 1 tonę. Wszystko zależy od konkretnego modelu przyssawek. Z całą pewnością różnorodność wyboru pozwoli na indywidualne dopasowanie do naszych potrzeb związanych z transportem szkła.
Manipulatory do szkła
To samojezdne roboty o niewielkich rozmiarach, które stały się nieocenioną pomocą dla transportu szkła oraz jego montażu. Radzą sobie z taflą o wadze powyżej 600kg. Są zwinne i łatwo się nimi steruje. Radzą sobie z bryłami o wymiarach od 700x700mm, do maksymalnie 6m.
Mini-żurawie z przyssawkami do szkła
Mini-żurawie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań przydatnych do przewozu szkła. Dzięki budowie typu „pająk” oraz kompaktowym rozmiarom, mini-żurawie zazwyczaj mieszczą się przez standardowe drzwi budynku. Przewóz szkła przy ich użyciu jest niesamowicie praktyczny, a przede wszystkim także w pełni bezpieczny. Wiele dostępnych konfiguracji podpór mini-żurawia, pozwala na transport szkła w wielu niedostępnych dla innych urządzeń miejsc. Co ciekawe, wiele urządzeń typu mini-żuraw jest w stanie udźwignąć ciężar większy, niż ich własna waga. Nie będzie więc dla nich stanowić problemu nawet szkło o wadze około 3 ton.
W związku z tym, że operowanie mini-żurawiem wymaga specjalistycznych uprawnień operatora oraz atestu UDT, do wykorzystania mini-żurawia w transporcie szkła, konieczny jest również zawodowy operator, dzięki któremu cały proces transportu szkła odbędzie się na najwyższym poziomie.
Chociaż przewóz szkła może być dla nas jedną z najbardziej stresujących sytuacji podczas realizacji inwestycji budowlanej, profesjonalny sprzęt taki jak np. wozek transportowy (zob. https://dzwigamy.com/wozek-transportowy-glw800/) będzie gwarancją sukcesu i bezproblemowej realizacji nawet najbardziej skomplikowanego transportu.