Zakażenie układu moczowego to jedna z najbardziej uciążliwych i często bardzo bolesnych chorób. W większości przypadków pacjent nie wymaga jednak specjalistycznej opieki. Czasami zdarza się, że przebieg zakażenia jest na tyle poważny, że może nawet zagrażać życiu. Dowiedz się, jak dbać o układ moczowy, by ustrzec się infekcji.

Czym jest zakażenie układu moczowego?

Zakażenie układu moczowego to dolegliwość, która zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Przyczyną są różnice w budowie ciała – u kobiet odległość między odbytem a ujściem cewki moczowej jest krótsza, co sprzyja przenoszeniu bakterii.

Infekcja układu moczowego wywoływana jest przez mikroorganizmy, które mogą przedostać się do organizmu nie tylko przez cewkę moczową, ale także przez krew i limfę. Jednymi z rodzajów infekcji jest zakażenie nawracające, o którym można mówić, gdy zachorowanie nastąpiło co najmniej 3 razy w ciągu roku, a także zakażenie powikłane, które występuje u osób, które zmagają się m.in. z obniżoną odpornością bądź upośledzoną funkcją poszczególnych elementów układu moczowego.

Objawy zakażenia układu moczowego

Objawy infekcji układu moczowego są charakterystyczne i dość łatwe do zdiagnozowania. Na ich podstawie można zlokalizować miejsce, w którym obecny jest stan zapalny i podjąć odpowiednie kroki, mające na celu złagodzenie bólu. Do grupy chorób zaliczyć można przede wszystkim zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej, a także odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego

To jedna z najczęściej występujących infekcji. Wśród objawów wyróżnia się uczucie silnego parcia na mocz, ból w okolicy podbrzusza czy też uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po wizycie w toalecie. Jednym z objawów jest również krwiomocz. Zapalenie pęcherza moczowego może być również przyczyną nietrzymania moczu. W przypadku silnej infekcji często rekomendowane jest korzystanie z różnego rodzaju produktów higienicznych, które zredukują dyskomfort związany z popuszczaniem. Oprócz tradycyjnych rozwiązań, czyli wkładek i podpasek, można również skorzystać z metod znacznie bardziej innowacyjnych, jakimi są tampony na nietrzymanie moczu URITAM.

Zapalenie cewki moczowej

Objawia się dyskomfortem podczas oddawania moczu. Oprócz charakterystycznego bólu i pieczenia, występować może także zaczerwienienie w okolicy ujścia cewki moczowej.

Odmieniczkowe zapalenie nerek

Objawem tego typu infekcji jest silny ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Bardzo często pojawiają się również dreszcze, omdlenia, wymioty, a także wysoka gorączka – nawet 40-41 stopni Celsjusza.

Jak zapobiegać zakażeniom układu moczowego?

Aby nie dopuścić do rozwoju infekcji układu moczowego, dobrze stosować się do kilku zasad:

  • spożywaj przynajmniej 2 litrów płynów dziennie – odpowiednie filtrowanie i przepłukiwanie pęcherza nie pozwoli na rozwój i osiedlenie się bakterii,
  • nie zwlekaj z oddawaniem moczu – przytrzymywanie moczu stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii,
  • odpowiednia higiena miejsc intymnych – najlepiej korzystać z dużej ilości wody i niewielkiej ilości delikatnego mydła; o higienę należy szczególnie zadbać po stosunku seksualnym,
  • odpowiedni ubiór – ciepłe, ale przewiewne ubranie w chłodne dni to klucz do sukcesu; niezwykle ważny jest również materiał, z jakiego wykonana została bielizna – dobrze jest unikać sztucznych włókien na rzecz naturalnej bawełny bądź lnu.

Aby zapobiec infekcjom układu moczowego, niektórzy rekomendują również spożywanie soku z żurawiny. Jego zadaniem jest zapobieganie przyleganiu bakterii do ścian cewki moczowej.