Dlaczego wełna gryzie? Dlaczego wełniany sweter założony na gołą skórę potrafi drapać i kłuć nie do wytrzymania? Czy każde ubranie wykonane z prawdziwej wełny, choć ciepłe i efektowne skazuje nas na kilka godzin drapania się po plecach i ramionach? Co można zrobić, by uniknąć uciążliwego drapania? 

By dowiedzieć się dlaczego wełna gryzie, musimy zacząć od objaśnienia podstawowych informacji o pochodzeniu wełny. Zacznijmy od owiec. Owce mają sierść, którą możemy podzielić na dwa rodzaje: sztywne, stałe włosy oraz miękkie – puchowe, które zawsze wypadają owcom na w sezonie wiosennym. Jak możemy się domyślić za efekt gryzienia odpowiadają pierwsze włosy – sztywne. „Gryzienie” jest efektem niczego innego jak niepoprawnej obróbki runa. 

Wełnę pozyskuje się nie tylko z sierści owiec, ale także lam, kóz, wielbłądów, a także królików. Na pewno każdemu obiła się o uszy jedna z poniższych nazw wełny pozyskiwana właśnie z wyżej wymienionych zwierząt: alpaka, kamel, wikunia, kaszmir, moher, angora. Zwierzęta, które wykorzystuje się do produkcji wełny pochodzą z różnych rejonów świata i stref klimatycznych, stąd też różnice we włóknach ich sierści. Część z nich będzie z natury delikatna i miękka, druga część sztywniejsza, grubsza. Tym samym przyjemniejszym rodzajem wełny będzie ta z merynosów oraz powszechnie znany kaszmir, czyli kozia wełna. Wygoda jednak idzie w parze z ceną i są to zdecydowanie droższe produkty niż te wykonane z wełny tradycyjnej. 

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, gdy chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego wełna gryzie jest sposób jej pozyskiwania. Wełnę dzielimy na żywą, martwą (skórną), garbarską, futrzarską oraz wtórną. Żywa wełna to taka, którą pozyskuje się poprzez cykliczne strzyżenie żywych zwierząt. Jest ona najdelikatniejsza, najbardziej szlachetna. Wełna martwa to – jak można się domyślić – wełna pochodząca ze zwierząt nieżyjących, starych, chorych, przeznaczonych na ubój. Nie posiada właściwości wełny pozyskiwanej z żywego zwierzęcia, jest matowa, krucha, brak jej elastyczności, łatwo się łamie. Wełna garbarska, to wełna pozyskiwana poprzez chemiczne oddzielanie skóry od ciała zwierząt w garbarniach. Wełna futrzarska to produkt powstający z odpadów, które pozostają podczas szycia futer. Istnieje jeszcze wełna wtórna, czyli taka która jej już któryś raz przetworzona. Stare ubrania i resztki tkanin są rozrywane dla drobne kawałeczki i przerabiane na przędzę. Jakość takiej wełny pozostawia wiele do życzenia, jednak wpisuje się w trend eko-waste. By zwiększyć jej trwałość często producenci dodają do niej tworzywa syntetyczne, np. poliamid.  

Istnieje jeszcze jeden czynnik warunkujący, dlaczego wełna gryzie lub nie. Im cieńsza wełna tym więcej w niej tłuszczopotu owcy. Wełna merynosów zawiera w sobie znaczny procent wspomnianego tłuszczopotu, co przekłada się na fakt, że taka wełna po strzyżeniu owcy jest bardzo trwała, elastyczna. Nawet po wypraniu runa, wełna przeznaczona do produkcji ubrań pozostaje miękka i nie gryzie. 

Warto przed kupnem odzieży wełnianej sprawdzić, skąd pochodzi wełna, wybrać tę najlepszej jakości i cieszyć się wygodą w wydaniu premium. Gryzący sweter to nie następstwo alergii, jak twierdzą niektórzy. Warto odczarować nieco wspomnienia z wściekle gryzącym swetrem z dzieciństwa, czy potrzebą noszenia zawsze zabezpieczającego skórę podkoszulka. Wystarczy dobrze wczytać się w metki i dokonać świadomego wyboru. 

Zobacz, jak wygląda proces produkcji wełny:


Co zrobić, gdy ulubiony sweter nas gryzie? Poniżej kilka video-porad:

 

Grafika: 

https://pixabay.com/pl/congerdesign

https://pixabay.com/pl/l0nd0ner

https://pixabay.com/pl/loggawiggler

https://pixabay.com/pl/engin_akyurt

https://pixabay.com/pl/myriams-fotos