dlaczego-dłonie-marszczą-się-pod-wpływem-wodyKażdemu przynajmniej raz zdarzyło się spędzić więcej czasu na kąpieli lub zmywać stertę naczyń ręcznie. Pewnie niejedna osoba zastanawiała się też, czemu skóra, która jest długo moczona w wodzie staje się blada i dziwnie chropowata. Poniżej znajdziecie kilka teorii tłumaczących zjawisko, dlaczego dłonie marszczą się pod wpływem wody.

 

  • Osmoza

Jeszcze do niedawna najbardziej sensownym wyjaśnieniem podawanym przez naukowców, tłumaczącym dlaczego dłonie marszczą się pod wpływem mody była teoria uznająca efekt osmozy. Polega on na tym, że woda miała przenika do zewnętrznych warstw skóry, w następstwie czego powoduje ich rozszerzanie się. Jednak teoria ta nie znajdowała zastosowania w przypadku palców, które uległy amputacji i następnie zostały przyszyte.

 

  • Nerwy 

To dlaczego dłonie marszczą się pod wpływem wody, tłumaczy się tym, że jest to wywoływane obkurczaniem się naczyń krwionośnych, które powoduje odpływ krwi i zmniejszenie objętości ciała właśnie w końcówkach naszych palców. Zminimalizowany przepływ krwi w naczyniach krwionośnych na dłoniach i podeszwach stóp powoduje białe pomarszczone palce. Jest to następstwo ewolucji. Krew w pierwszej kolejności jest usuwana z kończyn (dłoni i stóp), które są najmniej istotnymi obszarami ciała, potrzebnymi do przetrwania, w przeciwieństwie do narządów wewnętrznych, które jako pierwsze trzeba “ogrzać”.

 

  • Przyczepność

Istnieje kolejna hipoteza, tłumacząca dlaczego dłonie marszczą się pod wpływem wody. Drogą ewolucji ludzie wykształcili sobie system, który sprawia, że nasze palce w środowisku mokrym potrafią dostosować maksymalnie swoją przyczepność, tworząc na swojej powierzchni coś w rodzaju samochodowego “bieżnika”, działającego na podobnej zasadzie jak opony samochodowe. Według naukowców, celem tego zjawiska była poprawa chwytności przy poruszaniu się w czasach prehistorycznych na mokrych drzewach oraz śliskich powierzchniach. Jest to najnowsza teoria i zdaje się być najbardziej bliska rzeczywistości.

Być może “owa przyczepność” wypracowana drogą ewolucji pozwala nam aktualnie pewniej trzymać talerze i szklanki podczas mycia naczyń oraz zachowywać większą równowagę podczas przemieszczania się boso na terenie basenu, chroniąc nas przed bolesnym upadkiem.

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmu, na temat marszczenia się palców pod wpływem wody:

 

Grafika: https://pixabay.com/pl/tiburi