Solarium a okres
Solarium a okres

Opalanie się na solarium już lata największej popularności ma za sobą, jednak nadal jest to alternatywa słońca, szczególnie w naszej szerokości geograficznej gdzie go brakuje prawie przez znaczną część roku. Solarium pozwala – o ile nie przesadzimy – ładny odcień skóry przez cały rok, oprócz tego sporadyczne opalanie na solarium wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Chociaż część lekarzy przestrzega przed opalaniem na solarium to zdania i tak są podzielone na temat skondensowanych promieniach UV w postaci sztucznego opalania.

 

Dla kobiet korzystających regularnie z solarium lub przed daną okazję może być problemem okres. Nie jest bowiem dla wszystkich takie oczywiste czy podczas trwającej menstruacji nie ma aby na pewno przeciwwskazań. Wiele solariów zastrzega, że okres może być przeciwwskazaniem do sztucznego opalania się.

Często zastrzega się, że miesiączka jest przeciwwskazaniem do wielu dla wielu rzeczy jak na przykład uprawianie sportu, kąpiele, uprawianie seksu czy właśnie opalanie się na solarium. Dlaczego wymienia się tu solarium? Generalnie nie powinno mieć to bezpośredniego wpływu na Twoje zdrowie, ale przyjrzyjmy się pośrednim problemom:

Temperatura podczas opalania i po

Podczas opalania w kabinie temperatura jest wysoka co może stanowi problem u niektórych kobiet. Wysoka temperatura będzie wzmagać krwawienie. Wynika to z tego, że wysokie temperatury zwiększają prędkość przepływającej w żyłach krwi. Również po sesji opalania efekt nagrzania naszego ciała jeszcze trwa i cały czas może wpływać na nasze ciało, również na intensywność krwawienia.

 

Pogorszenie samopoczucie

Kolejnym powodem dla, którego Panie powinny zrezygnować z solarium podczas okresu może być towarzyszące, pogorszone samopoczucie. Jeśli podczas miesiączki źle znosisz utratę krwi to zrezygnuj z solarium, które dodatkowo grozi jeszcze większą utratą krwi. Jeśli występują u Ciebie osłabienia, nudności, zwiększone ciśnienie to solarium spotęguje te odczucia.

 

Okres = mało melaniny, mało melaniny = nieefektywne opalanie

Podczas miesiączki produkcja melaniny jest znacznie mniejsza niż poza okresem. A to właśnie dzięki melaninie nasze ciało skutecznie nabiera ładnego, brązowego koloru. Według specjalistów opalanie się podczas menstruacji jest nieefektywne, lub w najlepszym przypadku i tak wiele gorsze niż poza okresem.

 

Hormony, niedoskonałości i solarium – to się dobrze nie skończy

Wiele Pań przed i w trakcie okresu zmaga się z niedoskonałościami wynikającymi z burzą hormonalną jaką funduje miesiączka. Wszelkie formy opalania niestety wbrew powszechnym opinią wcale nie pomagają wyleczyć lub przyspieszyć problemy skórne związane po prostu z trądzikiem. Co gorsza zarówno słońce jak i solarium potrafi utrwalić w nieestetyczny sposób blizny i wszelkie niedoskonałości na skórze twarzy i całego ciała. Opalone zmiany na skórze wywołane okresem mogą bardzo długo zachować się i co więcej zawsze istnieje ryzyko, że pozostaną na całe życie!

 

Masz problemy zdrowotne? Odpuść solarium podczas okresu

Jeśli masz problemy ze zdrowiem, nie czujesz się dobrze, problemy hormonalne jak na przykład niedoczynność czy nadczynność tarczycy – zrezygnuj z opalania podczas okresu. Zauważ, że każda choroba, nawet przeziębienie jest obciążeniem dla organizmu. Miesiączka dodatkowo obciąża organizm. Dodając dodatkowo solarium obciążasz jeszcze bardziej organizm, który i tak działa na wielu frontach. Oszczędzaj się w chorobie, szczególnie w okresie miesiączki.

 

Zwiększone ryzyko stanów zapalnych

Wszystkie kobiety używają tamponów podczas opalania. Ale to i tak nie tak bezpieczne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wysoka temperatura może powodować ciężkie krwawienie, które wacik będzie trzymał w ciele. Rezultatem jest idealne środowisko dla procesów zapalnych. Podczas miesiączki można opalać się za pomocą tamponu, ale jeśli masz pewność co do braku intensywnych krwawień w związku z opalaniem i jesteś przekonana o swoim świetnym stanie zdrowia.

 

Reasumując – bezpośrednio opalanie w solarium nie powinno mieć wpływu na Twoje zdrowie. Pośrednio jednak opalanie w solarium podczas okresu może stać się niebezpieczne. Pamiętaj, że nie musisz gonić w tym czasie za idealnym odcieniem swojej skóry, lepiej pomyśl o swoim zdrowiu.