Nerki pełnią jedną z najważniejszych funkcji w ludzkim organizmie. Odpowiadają za procesy filtracyjne, oczyszczanie krwi z toksyn, odprowadzanie nadmiernej ilości wody i regulację ciśnienia. Na pewno każdy kiedyś słyszał, że aby mieć zdrowe nerki, trzeba pić piwo, ponieważ jest moczopędne. Czy zatem alkohol rzeczywiście szkodzi na nerki?

Rola nerek w organizmie a spożywanie alkoholu

Utrzymanie prawidłowej kondycji nerek w dużej mierze zależy od stylu naszego życia. Najlepiej wybierać produkty lekkostrawne z dużą zawartością witamin i minerałów. Ważne jest również działanie moczopędne niektórych pokarmów, dzięki którym można pozbyć się nadmiaru toksyn z organizmu. Unikaj soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Alkohol również nie jest wskazany. Wypicie jednego piwa czy lampki wina raz w tygodniu nie powinno spowodować stanów chorobowych nerek, jednak mogą je obciążać i utrudniać ich pracę.

Spożycie alkoholu w dużej ilości powoduje odwodnienie organizmu, a to skutkuje odkładaniem się złogów w nerkach. Często występują wtedy objawy bólowe, których nie można ignorować. Gdy ból nerek po wypiciu alkoholu nasila się, należy skontaktować się z lekarzem. W tym miejscu znajdziesz profesjonalne ośrodki, które zajmują się chorobami nerek https://davita.pl/znajdz-osrodek.

Alkohol może spowodować infekcję dróg moczowych

Codzienne spożywanie alkoholu lub jednorazowe przyjęcie dużej dawki tego związku często wiąże się z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Szybsze odwodnienie organizmu w takich sytuacjach może doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego układu moczowego. Zapalenie wiąże się także z zakażeniem dróg moczowych. Rozprzestrzeniająca się infekcja może spowodować ból nerek. W takim przypadku odczuwa się także ból podczas oddawania moczu oraz jego parcie. Mocz jest ciemniejszy i wydziela nieprzyjemny zapach. Oprócz tych objawów może wystąpić również ból brzucha i pleców, ponieważ nerki do nich przylegają, oraz gorączka. Lepiej nie doprowadzić do takiej sytuacji i ograniczyć spożycie alkoholu do minimum.

Dowiedz się także o  Jak powstają lody w rożku?

Wpływ alkoholu na nerki

Alkohol metabolizuje się w wątrobie i tam rozpoczyna proces niszczenia zdrowych komórek. Część szkodliwych substancji filtrowana jest i wydalana przez nerki. Jednak spora dawka przenika do organizmu, trując go. Niewielka ilość spożytego alkoholu u osób, które nie mają problemów z nerkami, nie będzie problemem, żeby się go pozbyć z krwi. Duże i częste przyjmowanie mocnych trunków spowalnia pracę nerek i obciąża je, przez co nie mogą prawidłowo funkcjonować i ochraniać reszty komórek. Może to doprowadzić do wyniszczenia lub uszkodzenia nerek. Alkohol nieznanego pochodzenia, na przykład metylowy lub inne substancje pochodne alkoholu bywają dużo groźniejsze. Trucizna przenika do układu krwionośnego, a nerki nie nadążają z oczyszczaniem i wydalaniem szkodliwych treści z organizmu. Regularne picie alkoholu wpływa na ból w okolicy nerek, wytwarzanie się kamieni nerkowych oraz innych dolegliwości, które mogą doprowadzić do nowotworu.

Co robić, aby nerki nie bolały po wypiciu alkoholu?

Najprostsze, co można zrobić, aby nerki nie bolały nas po przedawkowaniu alkoholu, to w ogóle go nie pić. Jednak wszystko jest dla ludzi, tylko należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Można spożyć niewielką ilość alkoholu raz na jakiś czas, na przykład raz w tygodniu czy miesiącu, lecz nie codziennie. Nerki są w stanie poradzić sobie z umiarkowaną dawką tej toksyny. Kiedy już musisz się napić, zadbaj, aby był to alkohol sprawdzony i bezpieczny. Pamiętaj również, że piwo, mimo że ma działanie moczopędne, to nadal jest alkoholem a nie lekiem. Nadmierna ilość piwa zatruwa organizm podobnie, jak wysokoprocentowy alkohol.

Dowiedz się także o  Jak wykorzystać wsporniki regulowane do budowy tarasu?

Alkohol szkodzi zdrowiu i ma negatywny wpływ na nerki. Picie trunków w dużych ilościach prowadzi do odwodnienia organizmu i powstawania kamieni nerkowych. Rozsądnie jest zatem unikać spożywania alkoholu, aby zachować prawidłowe funkcjonowanie nerek.