Wśród kulturystów, zwłaszcza na siłowni, panuje przekonanie, że sportowiec musi jeść duże ilości białka. Nie każdy jednak wie, dlaczego jest to takie istotne i potrzebne w trakcie budowania wymarzonej sylwetki.
Białko to fundament budowania mięśni, ponieważ dostarcza potrzebnych aminokwasów. Oznacza to zatem, że brak odpowiedniej ilości białka w diecie powoduje zaburzenia procesów naprawczych oraz budowy mięśni. Ponadto, dieta uboga w białko prowadzi do utraty masy mięśniowej, zwłaszcza w okresach redukcji kalorii. Dieta bogata w białko jest dodatkowo istotna dla sportowca, ponieważ odpowiada za naprawę oraz regenerację uszkodzonych tkanek mięśniowych, po intensywnym treningu na siłowni oraz szybszą pracę metabolizmu, odpowiedzialną za kontrolowanie wagi.

Białko jest zawarte w wielu produktach, zwłaszcza w chudym mięsie, rybach, nabiale, jajach, orzechach, soczewicy, tofu czy ciecierzycy. Oprócz tego, warto też rozważyć przyjmowanie suplementów diety, typu odżywka białkowa czy odżywka węglowodanowo-białkowa, a także sterydu anaboliczno-androgennego o nazwie Oxandrolon (Oxa, Anavar).

Oxandrolon to doskonały wybór dla sportowca, gdyż odpowiada za zwiększenie syntezy białka. To z kolei pozwala osiągnąć takie efekty, jak: przyrosty masy mięśniowej, regeneracja po urazie czy wzrost motywacji do ćwiczeń.
Przed rozpoczęciem cyklu na masę mięśniową lub redukcję tkanki tłuszczowej, należy przede wszystkim opracować indywidualny plan działania, czyli przede wszystkim plan treningowy i odpowiedni jadłospis, uwzględniający ilość spożywanego białka, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i celów sportowca. Ponadto, warto też zastanowić się nad przyjmowaniem oxandrolonu. Dietetycy zachęcają do umieszczenia go w swoim planie działania, gdyż oxandrolon pobudza syntezę spożytego białka, przekształcając go w masę mięśniową.

Rodzaje białka – które jest najlepsze dla sportowców?

Na rynku można spotkać rozmaite źródła białka, polecane dla sportowców. Dzięki temu, każdy może znaleźć idealny produkt dla siebie, aby wesprzeć swoje treningi oraz przyspieszyć regenerację swojego organizmu. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze oraz najskuteczniejsze rodzaje białek, po które warto sięgnąć i z którymi warto „poeksperymentować”.

1. Białka zwierzęce:

  • białko serwatkowe, czyli whey protein, idealnie sprawdzające się po treningu. Do jego zalet należy to, że szybko się wchłania, zawiera aminokwasy BCAA oraz dobrze się łączy z oxandrolonem,
  • kazeina, idealnie sprawdzająca się wieczorem, jako stałe źródło białka, dla mięśni, w nocy,
  • białko jajeczne, bogate w aminokwasy i ubogie w tłuszcz, co doskonale sprawdza się w przypadku osób aktywnych fizycznie,
  • białko z mięsa, typu wołowina, kurczak czy wieprzowina, które także cechuje się dostarczaniem wszystkich niezbędnych aminokwasów.

2. Białka roślinne:

  • białko sojowe, idealne dla wegan i wegetarian budujących wymarzoną figurę,
  • białko grochowe (pea protein) – hipoalergiczne, ale zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy,
  • białko konopne, bogate w tłuszcze omega-3,
  • białko ryżowe – niewywołujące alergii, ale nieco mniej obfite w aminokwasy, niż inne źródła białka.

3. Białka mieszane:

  • białka mieszane, składają się zarówno z białek pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

Wybór odpowiedniego źródła białka należy oprzeć na indywidualnych celach, preferencjach dietetycznych oraz potrzebach. Podobnie zresztą, jak wybór suplementów diety czy hormonów anabolicznych, typu oxandrolon.

Ile białka potrzebujesz na dobę?

  1. Osoby siedzące potrzebują około 0,8 gramów białka na jeden kilogram masy ciała.
  2. Osoby aktywne fizycznie powinny jeść około 2 gramów białka na każdy kilogram masy ciała.
  3. Sportowcy budujący masę mięśniową, w celu szybszej regeneracji i budowy mięśni, potrzebują nawet 2,5 grama białka na kilogram posiadanej masy ciała.

Jednocześnie, warto zaznaczyć, że spożywanie białka należy równomiernie rozłożyć na cały dzień, aby zoptymalizować syntezę białek mięśniowych.

Rola białka w regeneracji mięśni

Białko jest istotnym elementem w trakcie odpoczynku po intensywnym treningu, z wykorzystaniem masy własnego ciała lub specjalnych urządzeń, dostępnych na przykład na siłowni. Odpowiada ono bowiem za takie funkcje, jak:

  1. Naprawa mikrourazów włókien mięśniowych po intensywnym treningu.
  2. Podniesienie siły mięśni.
  3. Synteza białek mięśniowych, czyli budowanie nowych włókien mięśniowych.
  4. Zmniejszenie zmęczenia po wyczerpujących ćwiczeniach.
  5. Szybszy powrót do formy.
  6. Wzmocnienie układu odpornościowego

Właśnie dlatego, sportowcy tak chętnie sięgają po odżywki białkowe czy białko pochodzące z natury. Ponadto, warto też zadbać o jeszcze szybszą syntezę białek, w czym pomocny może okazać się np. oxandrolon, o czym można dowiedzieć się m.in. od zaawansowanych sportowców, na siłowni.
Wspomagacze, typu suplementy diety czy hormony anaboliczne są polecane przez trenerów personalnych oraz dietetyków. Przed ich zażywaniem, warto jednak skonsultować się z odpowiednim specjalistą, aby dany cykl był optymalny i nie powodował żadnych efektów ubocznych.

Oxandrolon a proces odbudowy mięśni

Oxandrolon to steryd anaboliczno-androgenny, uznawany za jeden z bezpieczniejszych środków tego typu. Przyjmuje się go natomiast w celu zbudowania masy mięśniowej, zwiększenia syntezy białek oraz przyspieszenia regeneracji po urazie. Niektórzy sportowcy twierdzą także, że oxandrolon podnosi wytrzymałość organizmu oraz wzrost siły. Należy jednak zwrócić uwagę na miejsce jego zakupu oraz skład, aby uniknąć kupienia jego podróbki.
Środek ten jest obecnie dostępny m.in. w sklepie ze sterydami online. Można go tam jednak znaleźć pod różnymi nazwami: Oxa, Anavar lub oxandrolon, na co warto zwrócić uwagę.