Glass bottle with olive oil on gray background, top view

Zdrowe oleje to takie, które zawierają cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Warto wiedzieć, że nie wszystkie oleje można zaliczyć do tej kategorii. Kluczowy jest proces produkcji oraz metoda tłoczenia. W naszym artykule podpowiemy Ci więc, jakie oleje warto kupować.

Zdrowe oleje zawierają zdrowe tłuszcze

Kwasy tłuszczowe są niezbędnymi składnikami odżywczymi w diecie człowieka, a oleje roślinne stanowią jedno z głównych ich źródeł. Zdrowe oleje charakteryzują się przede wszystkim zawartością nienasyconych tłuszczów, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany czy olej z wiesiołka to przykłady bogatych w nienasycone tłuszcze olejów.

Staraj się za to unikać olejów zawierających dużą ilość nasyconych tłuszczów, które mogą przyczyniać się do podwyższania poziomu cholesterolu we krwi. Przykłady olejów o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych to olej z oliwek i olej rzepakowy.

Jak produkowane są zdrowe oleje?

Warto zapamiętać dwa terminy, czyli brak rafinacji i tłoczenie na zimno. Oleje tłoczone na zimno są bardziej wartościowe od tych poddawanych rafinacji czy procesom przetwarzania w wysokiej temperaturze. Proces tłoczenia na zimno pomaga zachować składniki odżywcze i naturalny smak oleju. Polega na wytłaczaniu oleju z nasion i oddzielaniu go od resztek roślinnych bez użycia obróbki cieplnej.

Jeśli chodzi o rafinację, to jest to proces oczyszczania oleju. W wyniku rafinacji olej zyskuje klarowny i jasny kolor, ale traci wiele cennych składników, takich jak kwasy tłuszczowe. Wybierając oleje nierafinowane, unikasz też składników chemicznych, które mogą wpływać na smak oleju.

Smaczne i zdrowe oleje nierafinowane tłoczone na zimno

Jeśli szukasz zdrowych olejów, które wyróżniają się intensywnym smakiem, pięknym zapachem i wyrazistą barwą, sięgnij po oleje tłoczone na zimno, bez rafinacji. Znajdziesz je np. w ofercie manufaktury olej-istny.pl. Są to świetne dodatki do dań duszonych i pieczonych w niezbyt wysokich temperaturach. Możesz je także zastosować do sałatek i dressingów.

To jednak nie wszystkie możliwe zastosowania zdrowych olejów. Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych są one polecane do suplementacji diety oraz dla osób o podwyższonym poziomie cholesterolu. Wiele z nich stanowi też cenny składnik produktów do pielęgnacji skóry i włosów.

Podsumowując, jeśli chcesz kupić zdrowy olej, to czytaj etykietę. Zwróć uwagę na proces tłoczenia i rafinacji oraz zawartość witamin i cennych składników odżywczych.