Dom to nie tylko 4 ściany i zestaw pomieszczeń, ale przede wszystkim nasze miejsce relaksu i wyciszenia, dlatego staramy się jak najbardziej zadbać o przyjemną atmosferę w nim. Na tę pozytywną aurę wpływa także zapach, jaki panuje w naszym domu. Warto więc zadbać nie tylko o świeżość i czystość, ale również zastosować kilka sprawdzonych trików. Poniżej kilka rad, co zrobić, żeby w domu ładnie pachniało.
Piękny zapach w mieszkaniu czy w domu, to nie tylko zasługa odświeżacza powietrza, którym można też zamaskować różne intensywne zapachy np. stęchlizny z szaf, wilgoci w pomieszczeniu, czy gotowanej niedawno kapusty. W pierwszej kolejności musimy zadbać o pozbycie się źródeł brzydkich zapachów:
- wywietrz porządnie wszystkie pomieszczenia. Jeśli to możliwe pozostaw okna otwarte na czas swojego pobytu w pracy.
- pilnuj, by nie gromadzić zbyt długo śmieci lub rzeczy prania. Nie pozostawiaj brudnych naczyń po obiedzie w zmywarce lub zlewie.
- kupuj dobre środki do prania, stosuj płyny do płukania, nie pozostawiaj pranie w bębnie pralki zbyt długo, inaczej nabiorą bardzo nieprzyjemnego zapachu i trzeba będzie je ponownie wyprać.
- zmieniaj pościel maksymalnie co dwa tygodnie, a najlepiej co tydzień. Łóżko to istne składowisko kurzu, potu i drobnoustrojów.
- nie zapominaj o ręcznikach, ściereczkach kuchennych i chodnikach łazienkowych. Chłoną wilgoć, brud i zapachy.
- w drogeriach kupisz również odświeżacze do odkurzacza np. o zapachu lawendy. Na pewno poczujesz różnicę po jego zastosowaniu, ale nie zapominaj o tym, by regularnie zmieniać w nim worki.
- od czasu do czasu poświęć chwilę na wyczyszczenie kanapy. Zbiera spore ilości kurzu oraz sierści zwierząt, niejednokrotnie też jest czymś poplamiona.
Teraz przejdźmy do meritum. Co zrobić, żeby w naszym domu lub mieszkaniu ładnie pachniało?
Świece zapachowe. Na rynku jest mnóstwo różnego rodzaju świec o pięknych zapachach. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Od owocowych, kwiatowych aromatów przez te przypominające zapachy znanych perfum, kończąc na tych o zapachu np. świeżego prania albo świątecznych ciasteczek. Dla miłośników ekologii powstało również sporo świec np. sojowych oraz spory wybór wosków, które można rozpuszczać w przeznaczonych do tego kominkach.
Zobacz świece zapachowe wybrane dla Ciebie:
Wypieki. Nic nie wprowadza tak błogiej atmosfery w domu jak zapach świeżo upieczonego ciasta lub babeczek. To podwójna korzyść, bo nie tylko zafundujesz sobie piękny zapach w domu lub mieszkaniu, który na pewno poczują też Twoi sąsiedzi, ale również zjesz coś pysznego. Wyjątkowo dobrze pachną np. chlebek bananowy, ciasto czekoladowe lub cynamonowe ciasteczka.
Zobacz, co może Ci się przydać do przygotowania pachnących wypieków:
Rośliny. Zorientuj się, które kwiaty wpływają pozytywnie na powietrze w domu, nie tylko pięknie pachnąc, ale też oczyszczając powietrze.
Zobacz, co polecamy do pielęgnacji domowych roślin:
Woreczki zapachowe. Płócienne woreczki wypełnione suszonymi ziołami lub kwiatami (można dodać do nich olejków eterycznych) zapewnią nam przyjemny zapach np. w szafach, komodach, ale sprawdzą się w łazience. Woreczki wypełnione świeżymi ziołami można też umieścić blisko kaloryferów w zimę, wtedy oddadzą swój zapach jeszcze intensywniej.
Co może się przydać do samodzielnego przygotowania woreczków zapachowych?
Odświeżacze powietrza w sprayu, żelu, itp. ogólnie gotowe produkty. W każdej drogerii kupimy odświeżacze powietrza, o różnych metodach działania. Są takie, którymi sami musimy “psiknąć”, ale też takie podłączane do gniazdek i takie, które automatycznie wydzielają zapach po upływie np. 30 minut. W sklepach nie brakuje również odświeżaczy dedykowanych tylko do łazienek, pachnących patyczków, kadzidełek, aromatyzowanych kostek do wc, saszetek zapachowych do szaf i obuwia, zapachowych wód do prasowania, pachnących papierów do szuflad.
Sprawdź nasze propozycje gotowych odświeżaczy:
Nawilżacze powietrza, dyfuzory, kominki ceramiczne. Szybką i zdecydowanie jedną z najzdrowszych metod (sto razy zdrowszą niż spray odświeżający) wypełnienia pomieszczenia miłym zapachem jest użycie nawilżaczy, dyfuzorów lub po prostu kominków ceramicznych. Potrzebna będzie tylko woda i nasze ulubione olejki eteryczne, a te są nie tylko powszechnie dostępne, ale też dość tanie. Pamiętajmy tylko tym, by wybierać te prawdziwe olejki eteryczne. Nie olejki zapachowe/olejki do pomieszczeń. Te są zdecydowanie bardziej “męczące”, drażniące i chemiczne. Dobry olejek eteryczny nie tylko pachnie, ale też wpływa pozytywnie na nasze organizmy.
Nawilżacze, dyfuzory, kominki i akcesoria, które polecamy:
Potpourri. To nic innego jak mieszanka suszonych kwiatów, ziół owoców i ich skórek oraz przypraw, które możemy przygotować sami w domu i sprawić, że będzie w nim pięknie pachniało. Wadą Potpourri jest to, że nie ma dużej trwałości (aby przedłużyć efekt, możemy wykorzystać kilka kropel olejków eterycznych), ale za to pięknie się prezentuje, szczególnie w szklanym, większym naczyniu.
Co może Ci się przydać do samodzielnego wykonania Potpourri? Zobacz nasze rekomendacje:
Resztki perfum. Jednym ze sposobów, co zrobić, żeby w domu ładnie pachniało jest wykorzystanie kończących się lub przed chwilą wykończonych flakonów perfum. Taki patent dobrze sprawdzi się w szafach lub komodach. Wystarczy zdjąć korek z perfum, najlepiej usunąć również jego trzonek i po prostu wstawić buteleczkę do szafy lub szuflady. Szczególnie dobrze sprawdzą się perfumy mocne, pudrowe damskie lub męskie o pieprzowym lub kadzidłowym aromacie.
Propozycje zapachów, które wybraliśmy dla Ciebie:
Ziołowe kwietniki. Najlepszym rozwiązaniem, by pięknie pachniało w kuchni są zioła. Świeże zioła (bazylia, mięta, szałwia, tymianek lub np. kolendra) w doniczkach lub specjalnie przygotowanych kwietnikach zapewnią nam bardzo przyjemne zapachy podczas gotowania.
Zobacz nasze propozycje produktów niezbędnych do Twojego ziołowego kwietnika:
Kawa i pomarańcze. Do zapewnienia sobie miłego zapachu w pomieszczeniach możemy także wykorzystać świeżo zmielone ziarna kawy, które od razu rozprzestrzenią się po naszym wnętrzu oraz pomarańcze, przekrojone na pół i dodatkowo nabite goździkami i ustawione na kaloryferze lub w okolicach kominka. Ten patent idealnie sprawdzi się w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
Aromatyczny wywar. Ugotuj wodę w małym rondlu i dodaj plasterki cytrusów, cynamon i zioła, takie jak lawenda lub mięta. Ciepły, słodki zapach natychmiast wypełni całe pomieszczenie. Taka metoda pozwoli nam też od razu zneutralizować uciążliwe zapachy po gotowaniu, np. bigosu.
Mieszanki herbaciane. Jeżeli szukasz szybkiego sposobu, by w domu ładnie pachniało tuż przed przyjściem gości, a nie masz ani olejków eterycznych, ani odświeżaczy, ani czasu na pieczenie ciasta, to po prostu zrób…herbatę. Zaparz herbatę w dużym dzbanku, najlepiej porcelanowym, przygotuj zestaw filiżanek dla znajomych, wybierz idealną mieszankę, najlepiej o intensywnym zapachu, np. o masala chai, hibiskus, wiśnia, migdały, cynamon, pomarańcza z karmelem, itp.
Sekretem ładnego zapachu w domu czy mieszkaniu jest nie tylko wypełnienie go aromatami ziół, kwiatów i przypraw, ale przede wszystkim świeżość. Nawet najmocniejsze perfumy i odświeżacze powietrza nie zadziałają na dłuższą metę jeśli nie zadbamy o solidne dla nich podstawy, czyli po prostu utrzymywanie go w czystości.
Poniżej jeszcze garść wideo-inspiracji na piękne zapachy w domu:
Grafiki:
https://pixabay.com/pl/monicore
https://pixabay.com/pl/a_different_perspective
https://pixabay.com/pl/eliasfalla
https://pixabay.com/pl/asundermeier
https://pixabay.com/pl/mohamed_hassan
https://pixabay.com/pl/couleur
https://pixabay.com/pl/padrinan
https://pixabay.com/pl/lolame
https://pixabay.com/pl/pexels
https://pixabay.com/pl/congerdesign
https://pixabay.com/pl/santarina81
https://pixabay.com/pl/cenczi
https://pixabay.com/pl/altinka_bibliotechnaya
https://pixabay.com/pl/piyush_sagar
https://pixabay.com/pl/pascalhelmer
https://pixabay.com/pl/hobokenhome7