Dostępne obecnie w sprzedaży półprodukty zwane galaretkami są zazwyczaj mieszankami żelatyny (głównie wieprzowej), barwników, aromatów oraz cukru. W celu przygotowania takiej galaretki należy rozpuścić proszek w podanej na opakowaniu ilości gorącej wody, a następnie dokładnie wymieszać i ostudzić. Czasem spotkać się też można z galaretkami, które zamiast żelatyny wykorzystują agar pochodzenia roślinnego.

Krótka historia galaretki

W zasadzie historia galaretki jest bardzo krótka, bo sięga zaledwie XIX wieku. Jej pomysłodawcą był amerykański przedsiębiorca Peter Cooper. Stworzona przez niego galaretka nie zyskała jednak na rynku dużej popularności. Zmieniło się to dopiero za sprawą firmy Pearle Waiat, która odkupiła jego pomysł. Na samym początku produkowano galaretki w tylko czterech smakach. Dzisiaj jest ich o wiele więcej.

Galaretki bywają słone i słodkie. Te drugie są smacznymi i zdrowymi deserami. Oczywiście o ile nie dodaje się do nich bitej śmietany czy słodkiego kremu. Dodatkowo wszelkiego typu galaretki pozytywnie wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Galaretki słodkie – jakie jest ich zastosowanie w kuchni?

Galaretki słodkie takie jak w ofercie e-sklepu https://e-mojsmak.pl/galaretki same w sobie są smacznym, zdrowym deserem. Spożywane są często z dodatkiem świeżych owoców, kremów, bitej śmietany, czekolady, bakalii oraz lodów. Galaretki często wieńczą serniki i ciasta owocowe. Trzeba uważać jedynie na kiwi. To owoc, którego sok sprawia, że galaretka nie zastyga. Uważać trzeba także na ananasa, mango czy papaję.

Wspomnieć należy także o popularnych przed laty galaretkach w cukrze sprzedawanych na wagę. Dzisiaj dzieci przepadają z kolei za kolorowymi żelami, które konsystencję nieco zbliżoną do galaretki.

Czy galaretki są zdrowe?

Głównym składnikiem galaretek poza wodą, sokami owocowymi, ekstraktami z owoców jest żelatyna. To pochodna kolagenu, która wzmacnia tkankę łączną, włosy i paznokcie. Niektórzy eksperci są zdania, że wchodzące w skład kolagenu aminokwasy dobrze wpływają na skórę, kości, stawy czy układ pokarmowy.

Jedna porcja galaretki to jedynie 75 kalorii. To bardzo niewiele. Dla porównania jedna gałka lodów dostarcza około 130 kalorii, a pączek nawet 300 kalorii. Sama galaretka nie jest jednak zbyt bogata w substancje odżywcze. Składa się głównie z cukru. Mimo to wchodzi w skład wielu deserów. Spożywana w umiarkowanych ilościach na pewno nie szkodzi. Można więc bez obaw sięgać od czasu do czasu po desery z galaretką w roli głównej.