Zadaniem więźby dachowej jest przeniesienie ciężaru konstrukcji dachu na ściany budynku. Jej prawidłowe wykonanie jest zatem niezwykle istotne. Jedną z kluczowych kwestii jest zastosowany materiał. To właśnie dlatego warto nieco dłużej zastanowić się nad tym, jakie deski do tego wykorzystać. W dzisiejszym wpisie przekażemy Ci kilka najważniejszych wskazówek.
Z jakiego drewna powinny być deski na więźbę dachową?
Wybierając deski na więźbę dachową, pierwszym pytaniem, jakie sobie zadasz, będzie zapewne to, na jaki rodzaj drewna postawić. W tym wypadku liczy się przede wszystkim trwałość, możliwość obróbki i bez wątpienia również cena.
Właśnie dlatego w tego typu pracach najczęściej stawia się na wytrzymałe i tanie drewno z drzew iglastych. Zazwyczaj jest to świerk bądź sosna, która jest przy tym nieco lepszym wyborem, gdyż ma mało sęków i do tego jest bardzo łatwa do zaimpregnowania. Czasami stosuje się też modrzew bądź jodłę. Należy jednak zaznaczyć, że materiał ten jest nieco trudniejszy w obróbce. Dodatkowo jodła ma też mniejszą wytrzymałość konstrukcyjną.
W przypadku więźby dachowej nie poleca się natomiast drewna liściastego. Jest ono mało wytrzymałe i nietrwałe – bądź też po prostu bardzo drogie – i ze względu na twardość ciężkie w obróbce, czego doskonałym przykładem jest dąb.
Co jeszcze jest ważne przy zakupie desek na więźbę?
O wytrzymałości więźby dachowej decyduje nie tylko rodzaj drewna, ale również jego parametry. Dlatego też przed zakupem sprawdź jeszcze inne czynniki. Jednym z nich jest klasa drewna. Powinna być ona zgodna z projektem. W przeciwnym razie konstrukcja dachu może ulec uszkodzeniu na skutek zbyt dużych obciążeń.
Jednocześnie zwróć też uwagę na odpowiednie przygotowanie materiału, w tym przede wszystkim na jego wilgotność, która nie powinna przekraczać 15%. Niedopilnowanie tej kwestii mogłoby doprowadzić do wypaczania surowca. W rezultacie dochodziłoby do różnorodnych odkształceń. To właśnie dlatego najlepszym wyborem jest drewno strugane suszone komorowo. Proces ten odbywa się w specjalnych komorach, w których temperatura oscyluje w granicach 75 stopni Celsjusza. W ten sposób uzyskuje się wilgotność poniżej 12%. Nie jest to możliwe przy suszeniu naturalnym.