Odpowiednio zamontowane końcówki kablowe stanowią gwarancję właściwego połączenia elementów instalacji, co przekłada się na jej prawidłowe działanie. Do wyboru jest wiele różnych końcówek, które różnią się parametrami i przeznaczone są do innych typów okablowania. Co warto na ich temat wiedzieć? Sprawdzamy.
Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze końcówek kablowych?
Końcówki kablowe różnią się pod względem konstrukcji oraz parametrów. Duże znaczenie ma materiał, z którego wykonana jest dana instalacja i końcówka. W przypadku instalacji aluminiowych wykorzystywane są inne końcówki niż przy instalacjach miedzianych.
W sprzedaży dostępne są końcówki kablowe z materiałem styku wykonanym ze stali, niklu, mosiądzu, miedzi czy brązu. Dokonując zakupu, pod uwagę weź także przekrój, rodzaj żyły oraz zaprasowanie. Zazwyczaj spotkać się można z końcówkami sześciokątnymi, owalnymi i trapezowymi. Należy też wspomnieć o końcówkach z osłonkami z tworzyw sztucznych, które zapewniają skuteczną izolację elektryczną.
Końcówki kablowe i ich rodzaje
Wybór rodzajów końcówek kablowych na rynku jest całkiem spory. Zazwyczaj spotkać się można z końcówkami tulejkowymi, oczkowymi i widełkowymi. Na tym jednak nie koniec. Inne popularne rodzaje to m.in.:
– końcówka igiełkowa,
– tulejka połączeniowa,
– końcówka oczkowa rurowa oraz oczkowa lutownicza,
– kołek lutowniczy i końcówka lutownicza
– końcówka blaszkowa,
– końcówka płaska.
Poza tym możesz znaleźć specjalne zestawy – konektory, końcówki tulejkowe czy końcówki oczkowe.
W jaki sposób należy montować końcówki kablowe?
Tylko prawidłowy montaż końcówki kablowej zagwarantuje Ci odpowiednie działanie danej instalacji. W zasadzie nie jest to zadanie zbyt skomplikowane. Kluczem do sukcesu jest zawsze wybór odpowiedniej końcówki. Potem jeszcze należy ustalić formę zaprasowania. Przewód należy odizolować i oczyścić jego powierzchnię z tlenków czy nalotów korozyjnych. Później można wprowadzić go do części rurowej końcówki i zaprasować.