Ból brzucha to dolegliwość, która przytrafia się każdemu dziecku. Jakie mogą być tego przyczyny? Kiedy trzeba iść do lekarza? I – przede wszystkim – jak pomóc cierpiącemu maluchowi? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.
Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości, na jakie skarżą się dzieci. Już u niemowląt można odnotować symptomy takiego stanu rzeczy: dziecko płacze, pręży się, brzuszek jest wzdęty, twardy i napięty. Starsze dzieci mówią o swoich problemach wprost. Dla rodziców każda taka sytuacja to źródło niepokoju, dlatego warto wiedzieć, z jakich powodów dziecko może boleć brzuch i jak rozpoznać, czy sprawa jest poważna.
Przyczyny bólu brzucha u dzieci
Jest bardzo wiele czynników, które mogą spowodować ból brzucha u dziecka. Do najczęściej spotykanych należą:
-
Niestrawność
-
Alergia lub nietolerancja pokarmowa
-
Zatrucie pokarmowe
-
Infekcja wirusowa
-
Choroba układu pokarmowego
-
Stres
-
Reakcja na podanie leków
Liczba możliwych przyczyn sprawia, że bóle brzucha mogą zdarzać się u dzieci bardzo często. Im młodsze dziecko – tym częściej. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka, a co za tym idzie – jego wysoka wrażliwość na czynniki, z którymi dorosły organizm radzi sobie bez trudu. Warto bowiem pamiętać, że tak jak u dziecka powoli rozwija się np. układ ruchu i musimy poczekać na pierwsze kroczki, tak samo czasu wymaga, by w pełni dojrzały wszystkie układy wewnętrzne.
Dotyczy to przede wszystkim jelit. Znajdująca się w mich mikroflora bakteryjna odpowiada nie tylko za prawidłowy przebieg procesów trawienia, ale też jest fundamentem systemu immunologicznego. Tymczasem u małych dzieci jest ona jeszcze słabo rozwinięta – pierwsze bakterie kolonizują organizm malucha dopiero w chwili porodu. Dodatkowo, jej tworzenie jest utrudnione, jeśli dziecko nie jest karmione piersią (mleko matki zawiera naturalne probiotyki), bardzo negatywny wpływ na ilość dobroczynnych bakterii ma też każda kuracja antybiotykami.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o bólu brzucha u dziecka, sprawdź ten materiał → https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-3-18-lat/czynnosciowy-bol-brzucha/
Czy trzeba iść do lekarza?
Sporadyczne epizody bólu brzucha, jeśli nie towarzyszą im inne objawy chorobowe (wysoka gorączka, wymioty, ostra biegunka, krew widoczna w stolcu) nie wymagają konsultacji z pediatrą. Warto natomiast notować, w jakich okolicznościach do nich doszło. Dzięki temu mamy szansę na zidentyfikowanie czynnika, który powoduje ból. Może się okazać, że dziecko reaguje tak na emocjonujące i nowe sytuacje, lub na określone produkty pokarmowe.
Do lekarza należy natomiast udać się, gdy ostry ból brzucha utrzymuje się przez więcej niż trzy dni, nawet jeśli nie towarzyszą mu inne objawy. Także uporczywe i nawracające bole brzucha powinny być skonsultowane z pediatrą – mogą być objawem poważniejszej choroby układu pokarmowego.
Co podać na ból brzucha?
Kiedy dziecko skarży się na ból brzucha, przede wszystkim możemy sięgnąć po domowe sposoby łagodzenia dolegliwości. Skuteczne są cieple okłady, na przykład w formie termoforu, które działają rozkurczowo. Dzieciom mającym ponad rok możemy podawać też ziołowe napary i herbatki: w przypadku bólu brzucha najlepiej sprawdzą się rumianek (ma właściwości antybakteryjne) oraz mięta. Należy zadbać też o lekkostrawną dietę. W zależności od tego, czy bólowi brzucha towarzyszy biegunka, czy zatwardzenie, w jadłospisie powinny znaleźć się produkty o innych właściwościach.
Działanie zatwardzające ma kleik ryżowy, gotowane warzywa, szczególnie marchewka i ziemniaki, banany oraz gotowane lub pieczone jabłko. W przypadku zaparć najlepiej sprawdzą się produkty o wysokiej zawartości błonnika, a więc [pieczywo razowe i kasze, a także suszone śliwki i daktyle. W przypadku każdego bólu brzucha dziecko powinno dużo pić: najlepsza będzie woda o temperaturze pokojowej.
W przypadku częściej pojawiającego się bólu brzuchu, warto też rozważyć podawanie probiotyków dla dzieci. Jak wspomnieliśmy, wrażliwość układu pokarmowego w dużym stopniu uwarunkowana jest słabo rozwiniętą mikroflorą bakteryjną. Probiotyki wzmocnią ją i pomogą w uregulowaniu pracy układu pokarmowego.