Jeżeli jesteś studentem i szukasz urozmaicenia swojego uczelnianego życia, chcesz poznać nowych ludzi i nowe miejsca na świecie, to na pewno słyszałeś lub słyszałaś już co nieco o słynnym programie wymiany studenckiej. Od czego właściwie zacząć? Jak pojechać na Erasmusa?
Pierwsze kroki należy skierować do koordynatora Erasmusa na danej uczelni lub też do biura Erasmusa przypisanego dla Twojej uczelni. Od nich dowiesz się wszystkich szczegółów na temat terminów rekrutacji na wymianę, o limitach miejsc, wymaganiach językowych, które obowiązują na uczelniach partnerskich, kosztach i wszystkich innych rzeczach, które mogą się przydać tym, którzy chcą się dowiedzieć jak najwięcej o tym jak pojechać na Erasmusa.
Drugi etap to oczywiście eksploatacja internetu 🙂 Każda znaleziona informacja na dedykowanych stronach, grupa lub forach będzie cenna. Dzięki poradom i wspomnieniom studentów, którzy brali udział w wymianie będziesz mógł najlepiej zaplanować swój wyjazd. Ze szczegółami. Zanim jednak gdziekolwiek pojedziesz musisz przejść rekrutację na swojej uczelni.
Zapewne na każdej uczelni rekrutacja na Erasmusa przybiera inną formę. Część może być łatwa i bezproblemowa, a inna część stresująca i bardzo konkretna. Przeważnie 3 osobowa komisja na czele z koordynatorem Erasmusa na danej uczelni przeprowadza z kandydatem kilkunastominutową rozmowę. Czasami trwa to dłużej, krócej raczej nie. Komisja pyta o motywację do wyjazdu, etap studiów, czy kandydat jest zainteresowany odbyciem studiów czy praktyk za granicą (praktyki to osobny i rozbudowany temat), jak wygląda jego poziom znajomości języka danego kraju, oraz innych najpopularniejszych oraz na jak długo kandydat chce wyjechać. Bywa tak, że komisja rozmawia w kandydatem w obcym języku, najczęściej po angielsku lub niemiecku, w zależności od tego, który język jest kandydatowi bliższy. Jeżeli chcesz wiedzieć jak pojechać na Erasmusa, to pamiętaj, że należy zadać sobie samemu uczciwe pytanie, jak dobrze radzisz sobie z językiem obcym. Będziesz musiał uczestniczyć w zajęciach w obcym języku, wykonywać ćwiczenia, pisać rozbudowane formy na egzaminach lub odpowiadać ustnie (a tak przeważnie wyglądają zagraniczne egzaminy), załatwiać codzienne sprawy, czy też wynająć mieszkanie.
Po przeprowadzonych rozmowach rekrutacyjnych komisja decyduje, kogo decyduje się wysłać na zagraniczne uczelnie partnerskie. Przeważnie dla każdej uczelni przypisana jest wąska ilość miejsc. Czasami może to być nawet jedno miejsce, więc rywalizacja potrafi być zażarta. Lista osób zakwalifikowanych na Erasmusa będzie umieszczona na stronie uczelni oraz wywieszona na tablicy informacyjnej. Jeżeli zakwalifikujesz się, to jak najszybciej udaj się do uczelnianego Biura Erasmusa, po komplet informacji, dokumentów i wskazówek na temat np. Twojego stypendium.
Teraz, gdy wiesz wstępnie jak pojechać na Erasmusa, czeka Cię sporo formalności, papierków do uzupełnienia oraz wiele miłych godzin spędzonych w internecie na poszukiwaniu informacji, oglądaniu zdjęć i filmów z miasta, w którym niedługo będziesz mieszkać, bawić się i zwiedzać jego okolice.